CAI Veces - červen 2014

Aktuálně

Soutěž proti nejlepší světové špičce – CAI Vecses 2014

V letošním roce se v maďarském Vecsesi uskutečnily další mezinárodní závody spřežení. Tentokrát to bylo v termínu 12. – 15. června. Vecses leží jen několik kilometrů jihovýchodně od Budapešti. Závodů se zúčastnilo okolo devadesáti startujících, hlavně z Maďarska, ale v soutěžích čtyřspřeží se střetla světová špička. České barvy hájili otec a syn Jiří Nesvačilové.

Závodů se zúčastnilo i sedm spřežení pony (od jedno po čtyřspřeží), pět z Maďarska a dvě páry z Rakouska. V soutěžích jednospřeží startovalo 22 spřežení a nejlepším jezdcem, tak jako již mnohokrát, se stal polský reprezentant Bartolomiej Kwiatek s koněm Niger z hřebčince z Ksiaze. V soutěžích dvojspřeží se sešel vysoký počet startujících a to 37. Po třech dnech se v celkovém součtu nejvíce dařilo maďarskému závodníkovi Márku Osztertágovi – vyhrál drezuru, v maratonu byl 10. a v parkuru rovněž zvítězil, takže se mohl radovat z celkového vítězství.

Pro naše příznivce spřežení byla nejnapínavější soutěž čtyřspřeží, kde startovalo 21 jezdců spřežení a z toho dva čeští jezdci a to Jiří Nesvačil sen. a Jiří Nesvačil jun. V této kategorii již bylo i pestřejší zastoupení jednotlivých národů. V předchozích kategoriích měli převážnou většinu Maďaři, doplňovalo je několik závodníků z Rumunska, Finska a výjimečně z Polska a Estonska. Ve čtyřspřeží měla kromě maďarské ekipy silné zastoupení nejlepších jezdců ekipa holandská, švédská a německá, dva zástupci pocházeli z ČR a po jednom měly Rumunsko a Rakousko.

Jiří Nesvačil jun. jako reprezentant ČR a zároveň NH Kladruby n. L. startoval ve ztíženém pořadí – před ním jel drezurní úlohu I. Chardon (4x mistr světa), po něm Z. Lázár (2x MS), kteří patří ke světové špičce. I tak se Jiřímu podařilo s výsledkem 57,34 obsadit pěkné 10. místo, čímž si výborně splnil kvalifikaci pro mistrovství světa čtyřspřeží v Normandii. Jeho otec byl v této části soutěže 16. Nejlepší drezurní výkon podal domácí jezdec József Dobrowicz, který byl zároveň pořadatelem těchto náročných a hojně obsazených závodů.

Kladrubský reprezentant závodil s koňmi Generalissimus Amiga XXXIV-3, Generale Pastorella XLIX-13, Rudolfo Enamorada VI, Generale Aluma II-20 a Generalissimus Ecraseé XXXIII. Jiří Nesvačil sen. zapřahal tyto koně: Zeta, Carmen 17, Weekend, Putin a Lady 26.

Jiří Nesvačil jun. již ve Vecsesi velmi úspěšně závodil v minulých letech s dvojspřežím starokladrubských koní. To, co se dá poměrně rychle projet s párou, nelze realizovat se čtyřspřežím. I přes tento velký rozdíl se Jiřímu Nesvačilovi jun. podařilo se ctí absolvovat maraton, v této části soutěže obsadil 13. místo, jeho otec 15. místo. Terénní část závodů spřežení vyhrál Holanďan Mark Weusthof.

Závěr mezinárodních závodů patřil překážkové jízdě. V parkuru Jiří Nesvačil dvakrát shodil a drobně překročil čas (9,82), což mu vyneslo 11. místo, Jiří Nesvačil sen. měl 11,05 tr. bodů a byl 12. Celkově Jiří Nesvačil jun. zaujal 12. pozici a Jiří Nesvačil sen. 16. V této kategorii zvítězil József Dobrovitz, druhý skončil Zoltán Lázár a třetí příčka patřila Ijsbrandu Chardonovi.

Na premiérových mezinárodních závodech čtyřspřeží mimo území České republiky podal J. Nesvačil jun. velmi kvalitní výkon a rovněž jeho otec prošel všemi částmi náročného soutěžení velmi dobře. V podstatě zde naši jezdci soutěžili s první desítkou nejlepších závodníků čtyřspřeží na světě (více a podrobněji na www.hoefnet.nl ).