Němčice - CAI3* - květen 2014

Aktuálně

KONĚ NÁRODNÍHO HŘEBČÍNA NA MEZINÁRODNÍCH ZÁVODECH SPŘEŽENÍ V NĚMČICÍCH

O prvním prodlouženém květnovém víkendu se v Němčicích u Kolína konaly premiérové mezinárodní závody spřežení.  Josef Hrouda se svým týmem připravili závody pro jedno, dvoj a čtyřspřeží. Za Národní hřebčín Kladruby n.L. startovala tři spřežení, nejlépe se dařilo Jiřímu Nesvačilovi jun., který obsadil výborné druhé místo v CAI H4.

Drezura

Pouhé tři dny měli sportovní volno závodníci a koně po tradičním Rudolfově poháru v Kladrubech n. L. Již ve čtvrtek 1. května začínala první část drezurní zkoušky. V jednospřeží měl NHK svého dlouholetého zástupce MVDr. Pavla Jadrníčka s plemenným hřebcem Generalissimus Aversa XLIV. Při CAI v Kladrubech dosáhli lepšího výsledku (69,38 tr. b.) než v Němčicích (75,90), kde obsadili průběžné 12. místo.

Ve drezúrách čtyřspřeží se oproti Kladrubům více dařilo Jiřímu Nesvačilovi jun. Dosáhl lepšího skóre o přibližně osm bodů (58,11) a zaujal průběžné druhé místo za svým otcem J. Nesvačilem (56,87). Radek Nesvačil podal se starokladrubskými vraníky dobrý výkon (63,30) a vešel se tak do kvalifikačních podmínek pro mistrovství světa ve čtyřspřeží.  Ještě nás může jistě zajímat výsledek Josefa Leibetsedera z Rakouska, který jak v Kladrubech, tak v Němčicích jel rovněž pod 65 tr. bodů, soutěže dokončil a tak se se svými starokladrubskými koňmi již kvalifikoval na MS do Normandie. Jan Exnar, který také dlouhodobě a velice úspěšně startuje se starokladrubskými koňmi, byl v drezuře sedmý (61,63), ale kolize v maratonu způsobila jeho následné vyloučení.

Maraton a parkur

Maraton se konal po večerním a nočním dešti, takže terén byl značně rozmoklý a kluzký.  Mezi jednospřežími se statečně držel i Dr. Jadrníček. Dojel jako desátý, další čtyři jezdci po něm již obtížnou trasu maratonu nedokončili.  Ve čtyřspřeží se nejvíce dařilo Jiřímu Nesvačilovi jun., který zvítězil a svého otce tak posunul na druhé místo. Svůj pohár hořkosti okusil Radek Nesvačil, když se s kočárem převrátil na překážce číslo čtyři. Podle nových pravidel od letošního roku převrácení kočáru vylučuje (dříve bylo spřežení penalizováno 60 tr. body). Radek bude muset absolvovat další mezinárodní závody spřežení, aby se kvalifikoval na MS v rámci Světových jezdeckých her do Francie. Podmínkou kvalifikace jsou dvoje dokončené mezinárodní závody a drezura pod 65 tr. bodů.  Josef Leibetseder byl v maratonu osmý.

Závěrečný parkur se stal záležitostí Jiřího Nesvačila sen., který jako jediný zajel překážkovou jízdu pouze se třemi trestnými body. Jiří Nesvačil jun. chyboval 3x (9,00)  a obsadil páté místo, Josef Leibetseder šesté (16,70) a Radek Nesvačil sedmé(23,37). Dr. Jarníček byl v parkuru 13. (19,07).

Celkové výsledky

V celkovém hodnocení se Jiří Nesvačil jun. umístil na druhé příčce (146,82) a rozdílem jednoho míčku zvítězil jeho otec Jiří Nesvačil sen. (144,28). Třetí místo s větším odstupem obsadil Miroslav Matúška ze Slovenska, reprezentující Národní hřebčín Topolčianky.  Josef Leibetseder byl šestý (201,32).

Dr. P. Jadrníček v jednospřeží obsadil celkové 9. místo ze 14 startujících a stal se tak třetím nejúspěšnějším českým závodníkem v této kategorii spřežení.  Celkovým vítězem v jednospřeží byl švédský reprezentant Jouni Heikinheimo. Nejlepší českou jezdkyní na sedmé pozici se stala Markéta Jelínková, manželka bývalého kladrubského jezdce Jana Jelínka.

A pro úplnost si doplníme ještě výsledky dvojspřeží. Zde NHK neměl své zástupce, neboť bratři Nesvačilovi v této sezóně začali jezdit soutěže čtyřspřeží. Vítězem i druhým umístěným se stal mistr světa z Warky v roce 2007 Sebastian Warneck z Německa. Po celou dobu závodů mu úspěšně šlapal na paty Ladislav Jirgala (vítěz Top driver awards 2000), který byl po drezúře třetí, v maratonu první a v parkuru opět třetí. Pokud byl třetí, vždy první dvě místa před ním zaujal S. Warneck se svými dvěma dvojspřežími.

Nových závodů v Němčicích, které jsou pro čtyřspřeží součástí světového poháru, se celkem zúčastnilo 37 spřežení, z toho 14 jedniček, 10 párů a 13 čtyřspřeží. Areál byl pěkně připraven včetně kvalitního povrchu pro drezurní obdélník či kolbiště pro překážkovou jízdu. Také vzdálenost mezi Kladrubami a Němčicemi byla pro závodníky či diváky z NHK příznivá J .