Rudolfův pohár 2014 - ohlédnutí

Aktuálně

VÍTĚZSTVÍ ČTYŘSPŘEŽÍ Z NÁRODNÍHO HŘEBČÍNA V KRÁLOVSKÉ DISCIPLÍNĚ

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem byl organizátorem 11. ročníku Rudolfova poháru – mezinárodních závodů spřežení v kategoriích jednospřeží, dvojspřeží a čtyřspřeží.  Závodů se zúčastnilo celkem 67 jezdců ze 12 zemí, přičemž nejvzdálenějšími účastníky byli závodníci z Chile. Z prvních míst se těšili zástupci Švýcarska, Německa a České republiky. Nejúspěšnějším českým jezdcem byl Jiří Nesvačil jun. z Národního hřebčína Kladruby n. L.

V tradičním dubnovém termínu se konaly mezinárodní závody spřežení v Kladrubech n. L.  a to od čtvrtka 24. 4. do neděle 27. 4. Pro tyto závody byly opraveny i postaveny některé maratonové překážky.  Tím se závodní areál již zase o něco více přiblížil nepsanému mezinárodnímu trendu, aby překážky byly stavěny co nejblíže k sobě a diváci mohli sledovat soutěžení téměř z jednoho místa. Pod taktovkou ředitele NH Kladruby n.L. Ing. Jiřího Machka v roli čestného ředitele závodů proběhlo napínavé čtyřdenní mezinárodní soutěžení.

Příznivci soutěží spřežení přišli podporovat naše i zahraniční závodníky, pro které tak vytvořili příjemnou atmosféru. Na sobotní i nedělní soutěže se přišli podívat i významní hosté. Rudolfův pohár například navštívila místopředsedkyně Senátu Miluše Horská, z ministerstva zemědělství náměstkyně ministra Jaroslava Beneš Špalková a z ministerstva kultury 1.náměstkyně ministra Kateřina Kalistová a náměstek ministra René Schreier.

Sbor rozhodčích pracoval v téměř v tradičním složení – hlavním rozhodčím byl ing. Jiří Kunát, sbor rozhodčích tvořili: Pierre Cazas z Francie, Reiner Wannenwetsch z Německa, Marek Zaleski z Polska a Josef Trojanec. Nově v Kladrubech působil zkušený stavitel tratí Gábor Finta a role technického delegáta se ujal rovněž zkušený a svědomitý Stefan Keszycki z Polska.

Jednospřeží

V této kategorii se v Kladrubech n. L. sešel nejvyšší počet závodníků a to 35, neboť se jezdci snažili získat kvalifikace na letošní MS v jednospřeží v madarském Izsáku nedaleko Kecskemétu (24.- 28. 9.).

Nejúspěšnějším jezdcem ve drezurní zkoušce se stal švýcarský jezdec Eric Renaud (44,03 tr. b.), nejlepším českým jezdcem byl na 15. místě Tomáš Barták (57,86 tr. b.).  V maratonu podala nejlepší výkon Švýcarka Lucie Musy Comune a z našich jezdců zkušený Jiří Koníř, který se starokladrubským koněm Gss Regia obsadil 8. místo.  První místo v překážkové jízdě se stalo záležitostí švédského reprezentanta Johana Hernera, který zajel jeden z pěti čistých parkurů v nejlepším čase.  Z našich jezdců se v parkuru nejvíce dařilo Janu Exnarovi, který byl penalizován za pouhé drobné překročení času 0,68 tr.b. a obsadil vynikajcí 6. místo.

V celkovém hodnocení po čtyřech dnech zvítězil švýcarský závodník Eric Renaud, druhá byla polská reprezentantka Weronika Kwiatek, sestra mistra světa v jednospřeží Bartolomieja Kwitka, kterého v Kladrubech porazila (byl pátý).  Třetí příčku obsadil francouzský jezdec Renaud Vinck. Nejlepším českým jezdcem se stal Jan Exnar (8. místo) se starokladrubským koněm Favory Coppelia.

Dvojspřeží

Také jezdci této kategorie spřežení mají letos zájem o kvalifikaci, sice nikoliv na MS, ale na neoficiální mistrovství Evropy, na Dunajsko-alpský pohár. Ten se uskuteční ve dnech 7. – 10.8. v rakouském hřebčíně v Piberu u Graze.

V této kategorii závodilo celkem 17 jezdců a v drezurní zkoušce získal nejméně trestných bodů polský reprezentant Bartolomiej Kaczmarek (51,74).  Hned druhé místo obsadil zkušený český jezdec Ladislav Jirgala (54,92). V maratonu suveréně zvítězil Ladislav Jirgala a druhým nejúspěšnějším českým jezdcem se stal Josef Drábek (6. místo).  Parkur se nejvíce vydařil  německému jezdci Torstenu Koalikovi, který obdžel 4,95 tr. bodu. Z našich jezdců obsadil druhé místo se šesti body nadějný Josef Drábek. V celkovém hodnocení sice Ladislavu Jirgalovi uteklo první místo, nicméně se stal druhým nejúspěšnějším jezdcem po Němci Torstenu Koalikovi, který zvítězil. Celkové třetí místo obsadil Josef Drábek.

Čtyřspřeží

Na kladrubské poměry se sešlo nejsilnější obsazení soutěží čtyřspřeží za poslední období a to patnáct závodníků.  Právě jezdci této kategorie se snažili získat v Kladrubech kvalifikace na Světové jezdecké hry do Normandie. Ty se budou konat na přelomu srpna a září a mistrovství světa čtyřspřeží proběhne v jejich druhé polovině.

V drezurní zkoušce byl nejlépe hodnocen Jiří Nesvačil sen. (52,86), druhé místo obsadil polský reprezentant Piotr Mazurek (56,81). V drezuře asi nebyl se svým výsledkem spokojen Jiří Nesvačil jun. To si ovšem zcela vynahradil svými skvělými výkony v maratonu (první místo) a v parkuru (druhé místo). Druhé pořadí v maratonu získal německý závodník Rene Poensgen. Mezi ním a Jiřím Nesvačilem sen. a jun. se v konečné fázi svedl boj o celkové pořadí.  Jiří Nesvačil jun. předvedl vynikající překážkovou jízdu bez penalizace,  Rene Poensgen chyboval jednou, Jiří Nesvačil st. nasbíral nakonec celkem 10,87 tr.b. Tímto skvělým výkonem se Jiří Nesvačil jun. posunul z 11. místa, přes průběžné třetí, až k místu nejvyššímu a zvítězil v letošním 11. ročníku Rudolfova poháru v Memoriálu Ing. Jiřího Davida. Poháry do této soutěže zakoupily a jezdcům předaly dcery pana Davida  Ing. Zuzana Bazalová a Mgr. Alena Krejzová. Druhé místo obsadil Rene Poensgen a třetí Jiří Nesvačil st. Další zástupce Národního hřebčína Radek Nesvačil obsadil celkové pěkné 6. místo a získal jednu ze dvou potřebných kvalifikací na mistrovství světa.