V Kladrubech nad Labem, 27. května 2024
V sobotu 25. května uspořádal Národní hřebčín Kladruby nad Labem již 7. ročník Dne starokladrubského koně. „Galaprogram na nádvoří hřebčína byl především oslavou výročí 5 let od zápisu Krajiny pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem na Seznam světového dědictví UNESCO a výročí 30 let od začátku spolupráce s dánskými královskými stájemi“, uvedl ředitel národního hřebčína Jiří Machek.
Celodenní program zahájila na nádvoří hřebčína v 10:00 hodin tradiční půlhodinová chovatelská ukázka starokladrubských koní. V jedenáct hodin přivítal ředitel národního hřebčína Jiří Machek císaře Františka Josefa I., od jehož poslední návštěvy letos uplyne 150 let. Císař dorazil i se svou manželkou Alžbětou Bavorskou ve slavnostním kočáře taženém osmispřežím starokladrubských běloušů.
Hlavní program na nádvoří kladrubského hřebčína symbolicky odstartoval ve 13:00 hodin úder zvonu kostela sv. Václava a Leopolda. Více než dva tisíce přihlížejících návštěvníků mělo možnost zhlédnout 15 vystoupení, v rámci kterých bylo prezentováno přes jedno sto koní. Po slavnostním zahájení následoval kočárový rej s ukázkami šesti různých typů zápřeže. Nechyběl divácky atraktivní pushball v podání žáků Střední školy chovu koní a jezdectví v Kladrubech nad Labem, dámy v sedle či předvedení stáda starokladrubských klisen s letos narozenými hříbaty. Jedinečná byla i čtverylka kočárů k 5. výročí zápisu na Seznam světového dědictví. V nabitém programu byl vyhrazen čas i pro křest knihy „Starokladrubští koně v královských službách“ autorů Nielse Randløva, Ole Franka Mortensena a Dalibora Gregora. Ti ji pokřtili spolu s ředitelem národního hřebčína Jiřím Machkem a velvyslancem Dánského království Sørenem Kelstrupem.
Své jezdecké umění předvedli také hosté ze zemských hřebčinců v Písku a v Tlumačově ve vystoupení s názvem „Mini maxi“ nebo „Jump and drive“. Hosté z maďarského hřebčína Szilvásvárad přijeli s ukázkou uherské zápřeže pětispřeží. „Jedním z vrcholů programu bylo předvedení šestispřeží z dánských královských stájí, které diváci mohli vidět hned dvakrát, nejdříve s kočárem D´Aumont a později se zlatým svatebním kočárem“, dodal náměstek ředitele Jaroslav Pavel. Závěrečným bodem hlavního programu bylo desetispřeží zapřažené do tvaru pyramidy vedené Jiřím Nesvačilem jun.
V průběhu dne byl významným osobnostem také udělen stříbrný odznak Národního hřebčína Kladruby nad Labem. Ocenění získal bývalý zaměstnanec hřebčína Ladislav Chmelař, dánský královský podkoní Niels Randløv a dlouholetý chovatel starokladrubských koní Tomáš Barták.
Den starokladrubského koně po skončení hlavního programu na nádvoří pokračoval koncertem v kostele sv. Václava a Leopolda.
Záštitu nad Dnem starokladrubského koně převzali ministr zemědělství Marek Výborný, Ministerstvo kultury a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.