Upravit stránku

JEDNI Z NEJLEPŠÍCH VOZATAJŮ SVĚTA ZAVÍTALI NA RUDOLFŮV POHÁR 2024

Devatenáctý ročník mezinárodních závodů spřežení Rudolfův pohár započal přesně v den, kdy slaví svátek Rudolf, tedy 17. dubna a trval až do 21. dubna 2024. Sto deset závodníků z šestnácti zemí světa absolvovalo v pěti soutěžních dnech drezuru, maraton a překážkovou jízdu spřežení. Jezdci čtyřspřeží z nejužší světové špičky, jako například Boyd Exell z Austrálie, Dries Degrieck z Belgie, Michael Brauchle z Německa nebo Koos de Ronde z Nizozemí přilákali nemalé množství návštěvníků. Celkové vítězství v kombinované soutěži všech tří disciplín, drezury, maratonu a parkuru, si v královské kategorii čtyřspřeží 4* WcupQ z Kladrub nad Labem, stejně jako v loňském roce, odvezl favorizovaný vozataj Boyd Exell z Austrálie. Stříbro vybojoval nizozemský reprezentant Koos de Ronde. Bronzovou příčku obsadil rakouský závodník Daniel Schneiders. Na skvělém pátém místě se umístil český jezdec Radek Nesvačil. Reprezentant národního hřebčína Jiří Nesvačil jun., který zapřahá čtyřspřeží starokladrubských běloušů, se v konkurenci 30 startujících spřežení umístil na šestnáctém místě.
V kategorii čtyřspřeží hostil národní hřebčín poprvé ve své historii i týmovou soutěž CAIO4*- H4 WcupQ. Tu, po všech třech disciplínách, ovládl australský tým s Boydem Exellem a Torem var der Bergem, druhý byl tým Německa, třetí byli Belgičané. Tým z České republiky s Jiřím Nesvačilem jun., Radkem Nesvačilem a Petrem Novákem se umístil na celkovém pátém místě.
Závodníci z Německa v celkovém součtu obsadili hned prvních šest míst kategorie dvojspřeží pony 3*, zvítězil Sven Böcking. V kategorii jednospřeží 3* nejméně trestných bodů nasbíral rakouský reprezentant Alexander Bösch. V nejméně početné kategorii dvojspřeží 2*, v níž byla přihlášena pouze dvě spřežení, zvítězil český závodník Michal Žák, který držel prvenství po celou dobu závodů. Stejně se dařilo polské reprezentantce Weronice Kwiatek v kategorii jednospřeží 2*. Za národní hřebčín startovala v této kategorii také Kateřina Neumannová, jež se umístila na celkovém sedmém místě. Konečné patnácté místo v kategorii dvojspřeží 3* si z Kladrub nad Labem odváží do Slatiňan další reprezentant národního hřebčína Vladimír Moudrý. V této soutěži zvítězil německý závodník Lars Schwitte.