Upravit stránku

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem vstupuje do nové sezóny

Tisková zpráva k zahájení hlavní návštěvnické sezóny v Národním hřebčíně Kladruby nad Labem.

Národní hřebčín Kladruby nad Labem, s. p. o. 533 14 Kladruby nad Labem

Kladruby nad Labem Kladruby nad Labem, 29. 3. 2018

Národní hřebčín Kladruby nad Labem zahajuje v sobotu 31. 3. 2018 hlavní návštěvnickou sezónu, která s sebou přináší celou řadu novinek jak pro návštěvníky, tak odbornou veřejnost. Pozornost je soustředěna na další vývoj týkající se nominační dokumentace s názvem „Krajina pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem“ předložené Centru světového dědictví v Paříži a akce, které se konají k výročí vzniku Československé republiky. V loňské sezóně dorazilo do Kladrub nad Labem a Slatiňan rekordních 80 000 návštěvníků. Obnovený areál v Kladrubech nad Labem ve svém třetím roce po rekonstrukci láká malé i velké návštěvníky, je oblíbeným cílem výletníků, turistických zájezdů a odborníků nejen z Česka, ale z celého světa.

Vzrůstající zájem veřejnosti o národní kulturní památku Národní hřebčín Kladruby nad Labem potvrzuje statistika návštěvnosti za loňský rok. V něm navštívilo Národní hřebčín téměř 80 000 návštěvníků. Oproti roku 2017 jde o třetinový meziroční nárůst, a proto bude v letošní sezóně Národní hřebčín otevřen i v pondělí. Ředitel Národního hřebčína Ing. Jiří Machek k tomu vysvětluje: „Prohlídky hřebčína, které probíhají za plného provozu, mají svojí denní kapacitu, kterou nelze z bezpečnostních důvodů překročit, proto od letošního roku přidáváme prohlídky i v pondělí. Kromě dvou dnů (2. dubna a 9. června) máme do 31. října otevřeno nepřetržitě.“

Národní hřebčín pro letošní rok připravil také celou řadu tematických akcí. Mezi tři hlavní vrcholy sezóny patří Rudolfův pohár – mezinárodní závody spřežení, Den starokladrubského koně a Kladruby naruby - zábavné rodinné odpoledne. K nim se řadí speciální akce jako Noc kostelů, Víkend otevřených zahrad, Muzejní noc či Hubertova jízda pro veřejnost. Pro dětské návštěvníky jsou připraveny prázdninové pohádkové prohlídky, které se budou konat každé úterý v měsíci červenci a srpnu.

K 100. výročí vzniku Československé republiky bude 26. května v rámci Dne starokladrubského koně otevřena v zámeckém areálu výstava „A budeme sedlat…“ o vztahu prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka a koní. V jejím rámci bude představen také restaurovaný autentický kočár prezidenta Masaryka, který se nachází ve sbírkách Národního hřebčína. Jedná se kočár typu Mylord, vyrobený Josefem Řípou, prezident Masaryk jej využíval jak v Praze, tak později v Lánech.

Rok 2018 bude významný i na sportovním poli. Národní hřebčín pořádá jubilejní 15. ročník Mezinárodních závodů spřežení „Rudolfův pohár“, který se uskuteční v Kladrubech nad Labem ve dnech 19. až 22. dubna a předpokládá se účast osmdesáti jezdců. Národní hřebčín se letos účastní Světových jezdeckých her. Jde o jednu z největších sportovních akcí, která se koná vždy po čtyřech letech uprostřed olympijského cyklu. Uskuteční se v americkém Mill Spring v termínu od 11. do 23. září 2018.

Hlavní návštěvnickou sezónu dnes symbolicky otevírá křest hřebečka, který se narodil 9. března 2018 a dostal jméno Favory Eminenza XXVII-20. Je prvním potomkem klisny Eminenzy, kterou veřejnost zná jako „Emilku“ z knihy „Kladrubáčci, aneb vyprávění starokladrubského hříběte". Populární kniha se letos dočká pokračování, a druhý díl o 6000. starokladrubském hříběti v pořadí bude představen na Dni starokladrubského koně.

Vybrané akce roku 2018

19.–22. 4. Rudolfův pohár - mezinárodní závody spřežení

26. 5. Den starokladrubského koně

15. 9. Kladruby naruby – zábavné rodinné odpoledne

3. 11. Hubertova jízda pro veřejnost

26.–27. 12. Zimní království starokladrubských koní

Kontakt: Miroslava Geyerová

tel: + (420) 774 211 168, e-mail: geyerova@nhkladruby.cz , facebook.com/nhkladruby