Upravit stránku

SVĚTOVÝ POHÁR PŘILÁKAL DO NÁRODNÍHO HŘEBČÍNA NEJEN HVĚZDNÉ VOZATAJE, ALE TAKÉ REKORDNÍ POČET NÁVŠTĚVNÍKŮ

V Kladrubech nad Labem, 24. dubna 2023

Od 20. do 23. dubna 2023 patřily již tradičně Kladruby nad Labem mezinárodním závodům spřežení Rudolfův pohár. Téměř devadesát účastníků z patnácti zemí světa absolvovala ve třech soutěžních dnech drezuru, maraton a překážkovou jízdu spřežení. V královské disciplíně čtyřspřeží, která byla v letošním roce premiérově zařazena do bodování Světového poháru, vybojoval zlatou příčku šestinásobný mistr světa Australan Boyd Exell.
Závodníci především z České republiky, Německa, Slovenska, Polska, Rakouska, Maďarska ale i z Nizozemí nebo Austrálie soutěžili v kategoriích dvojspřeží 2*, jednospřeží 2*, dvojspřeží 3*, dvojspřeží pony 3*, jednospřeží 3* a čtyřspřeží 3* WcupQ.
Celkové vítězství v kombinované soutěži všech tří disciplín, drezury, maratonu a parkuru, si v královské kategorii čtyřspřeží 3* WcupQ z Kladrub nad Labem odváží favorizovaný a fenomenální vozataj Boyd Exell z Austrálie. Stříbro náleží nizozemskému reprezentantovi Bramu Chardonovi, který je mj. mistrem Evropy. Bronzovou pozici zaujal po třech disciplínách český reprezentant a jezdec národního hřebčína Jiří Nesvačil jun., který zapřahá čtyřspřeží starokladrubských koní. Za Jiřím Nesvačilem jun. skončila v konkurenci 18 spřežení taková esa jako Švýcar Jérôme Voutaz nebo zkušený Maďar József Dobrovitz.
Konečné hezké šesté místo v kategorii dvojspřeží 3* si z Kladrub nad Labem odváží do Slatiňan další reprezentant národního hřebčína Petr Novák. Ten se starokladrubskými vraníky soutěžil s dalšími 27 vozataji. V této soutěži zvítězil Maďar József Dobrovitz junior.
V soutěži jednospřeží 3* zvítězila Belgičanka Laure Philippot, v soutěži dvojspřeží pony zvítězil Lothar Zebisch z Rakouska, v soutěži jednospřeží 2* nenašel přemožitele český jezdec Vladimír Štursa a v soutěži dvojspřeží 2* se z vítězství radoval domácí jezdec Jiří Nesvačil jun.
„Mezinárodních závodů spřežení Rudolfova poháru se zúčastnilo téměř devadesát jezdců s 260 koňmi, což je o 10 koní více, než je v hřebčíně v Kladrubech nad Labem ustájeno trvale, takže jsme zde měli v jeden okamžik přes půl tisíce koní.“ uvedla ředitelka závodů Dominika Otipková.
Sobotní, divácky atraktivní maraton, zhlédlo rekordních 2 tis. platících diváků.
Záštitu nad akcí převzali ministr zemědělství Zdeněk Nekula a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.
Další významnou akcí národního hřebčína je Den starokladrubského koně, který se bude konat na nádvoří kladrubského hřebčína v sobotu 27. května 2023.