V pondělí 17. června proběhla v prostorách Národního zemědělského muzea v Praze vernisáž výstavy o historii Národního hřebčína Kladruby nad Labem. Veřejnost má možnost výstavu, umístěnou na střešní zahradě muzea, navštívit od 18. června do 31. srpna.
Výstava představuje jedinečnost Národního hřebčína Kladruby nad Labem. Věnuje se nejen samotnému plemenu starokladrubského koně, ale také historii hřebčína a zdejší komponované krajině, kterou utvářely potřeby chovu ušlechtilých kočárových koní. Povýšení hřebčína na dvorní hřebčín Rudolfem II., které proběhlo právě před 440 lety – roku 1579, znamenalo zásadní impuls pro chov starokladrubského koně, plemena s charakteristickým klabonosem, který byl určen pro ceremoniální účely.
Spolu s chovem koně se začala psát i historie jedinečné krajiny v okolí hřebčína. Unikátní krajinná kompozice sestávající z pastvin, symetrických cest, alejí, vodního systému a lesů, doplněná střídmou klasicistní architekturou stájí, jízdárny, ostatních hospodářských budov, ale i zámku a kostela, byla v roce 2018 nominována Českou republikou na seznam světového dědictví UNESCO. Pro svou ojedinělost je starokladrubský kůň zahrnut do Národního programu konzervace a využívání genetických zdrojů zvířat.
Za Národní hřebčín Kladruby nad Labem se slavnostního zahájení výstavy zúčastnili ředitel hřebčína Jiří Machek a náměstek ředitele pro úsek kulturní krajina a investice Radek Václavík. Výstava je dalším společným projektem Národního hřebčína Kladruby nad Labem a Národního zemědělského muzea.
Zájemci mohli také v průběhu zahájení výstavy obdivovat dva starokladrubské koně, Generalissima Raritu II a vraníka Sacramoso Sorgu X-16, kteří se svými jezdci nesoucí vlajky s logy pořádajících organizací tvořili čestnou stráž před vchodem do budovy NZM v Praze.